Олена ЛИТВИНОВА, Львівський національний університет ім. Івана Франка: — Наскільки ефективним є АТО, яка триває більше року? Чи була можливість ввести військовий стан?
В. Н.: — АТО починалось у березні-квітні 2014 року. Тоді, коли були невеличкі групи російського спецназу і сепаратистські терористичні організації, підтримані Росією, які готувались до всіх цих подій ще за режиму Януковича. В цьому була подвійна небезпека. Тобто, і внутрішні зрадники на рівні керівництва держави, які готували цей сепаратистський і терористичний шабаш, і зовнішній агресор, який відразу після Майдану перекинув свої найбільш небезпечні спецназівські групи на нашу територію. В той час, я нагадую, що СБУ в принципі не існувало, залишились тільки ті, хто працювали проти опозиції, проти протестувальників на Майданах по Україні, проте й ті розбіглися — зрадники, в тому числі й колишні керівники СБУ, втекли. Була лише невеличка група офіцерів СБУ та група «Альфи», які разом зі мною вирушили, і ми провели шість діб там безвилазно, в Луганську область. А паралельно в Донецьку область виїхав Віталій Ярема, він тоді був віце-прем’єром, тому другу групу офіцерів СБУ, яку я зміг зібрати, я віддав під його командування. Невелика кількість міліцейського спецназу, яка залишилась під порядкуванням міністра Арсена Авакова, була розділена між двома областями. На той час сили засобів по боротьбі з тероризмом було недостатньо.
Треба визнавати, що гібридна війна була одразу розпочата проти нас разом із терористичними групами, які зайшли на нашу територію. Це означає, що автобусами з Росії привозили громадян, які робили «масовку» і постановочні акції у вигляді так званих протестів навколо кожної адміністрації, кожного приміщення МВС або СБУ в Донецькій та Луганській областях. Одразу включилася машина російської агентури і все, що роками за режиму Януковича було створено. Вся російська пропаганда, у вигляді телеканалів, так званих журналістів і всього іншого, все це зійшлося в часі — як декілька небезпек, що створили величезну загрозу для держави в цілому і для наших територій Донецької та Луганської областей зокрема. В часі та місці це було і скоординовано, і сплановано. Цими операціями керувало найвище керівництво Росії, як і всіма пересуваннями військ, техніки, зброї і тому, зрозуміло, що це вже була не терористична операція, це була класична військова агресія.
Моя думка, як члена РНБО, з першого дня — треба було не тільки силами СБУ й МВС протидіяти, а відразу залучати українську армію. Визнавати агресію агресією і застосовувати по повній Збройні сили України. Першим загинув саме офіцер СБУ — капітан Біліченко. Я на все життя запам’ятаю як насправді виглядала перша наша операція проти російського спецназу в Донецькій області. Військові були з нами, невелика частина, декілька БТРів, але під час атаки російського спецназу вони зупинились, підняли стволи догори і жодного пострілу, навіть на наші вимоги та команди, не зробили. Це ніяка не антитерористична операція була з самого початку. Це були, на жаль, такі ще рецидиви, судоми режиму Януковича, які просто державу обеззброїли. І там, де навіть герої і перші офіцери йшли в бій, позаду них були зрадники. Зараз насправді залишається у жодному разі не менша небезпека, у зв’язку з відсутністю режиму воєнного стану.
«КОРУМПОВАНЕ ПРИКРИТТЯ У ВИГЛЯДІ ЦІЛОГО ОРГАНУ ГЕНЕРАЛЬНОЇ ПРОКУРАТУРИ»
Л. І.: — Ви згадали про Ярему, який був тоді віце-прем’єром. Потім на якийсь час він став генпрокурором. Що з Генпрокуратурою не так? Бо за такий короткий термін громадськість знову домагається звільнення нового голову ГПУ. Ваш гострий конфлікт із владою також розгорався на фоні протистояння з Генеральною прокуратурою. Як можна це пояснити?
В. Н.: — У мене насправді конфлікт був не з Генеральною прокуратурою, а з корупціонерами у владі. Один з них був заступником генпрокурора. У зв’язку з тим, що коли згоріла нафтобаза у Васильківському районі Києва, то підключилась СБУ. Ми тоді задокументували, що таких нафтобаз було декілька по всій державі — у Вінницькій, Київській, Полтавській областях. Всі функціонували незаконно. Прикриттям їхньої незаконної діяльності займалося і керівництво Генпрокуратури, і керівництво декількох Міністерств, і корені корупції йшло далі, в тому числі до людей із владної верхівки. Докази, які на той час вдалося зібрати, і чому я почав гостро вимагати затримання хоча б тих, що не втекли, — заступників генпрокурорів і інших їхніх спільників. Це були офшори та рахунки офшорних компаній, куди перераховувалися гроші за незаконну діяльність таких нафтобаз. Кров корупції саме в цьому — відмиванні коштів. Реакція керівництва була наступною: після моєї доповіді Президенту в суботу о третій дня, вже о восьмій вечора мені привезли повістку на допит в Генпрокуратуру з тим, щоб я віддав матеріал і припинив розслідування. Це ще я був на посаді голови СБУ. В понеділок я з’явився на допит і кажу, що питань нема. СБУ все задокументувало, ось вам ще раз, шановні слідчі, в тому числі те, що я направив генеральному прокурору. Поясніть суть допиту. «Ну, ми не знаємо, нам сказали вас допитати тому, що ви публічно заявили про корупцію».
Це був перший дуже неприємний дзвіночок. Разом із тим, я використав цей допит і для того, щоб надати ще раз докази. Вони зняли на відео допит голови СБУ та передачу доказів корупції, в тому числі офшорів і рахунків, на які переказувалися гроші з українських банків від такої незаконної діяльності. Наступного дня я кажу, що треба затримувати злочинців — я приїду з «Альфою», виписуйте підозри, треба негайно затримувати підозрюваних і допитувати їх: що це за рахунки, що це за гроші, хто всі ці роки «кришував» і сприяв незаконній діяльності, яка призвела, до речі, до екоциду в Київській області? Відповідь так само — «стоп». Всі матеріали вони забрали, а після цього вже стало ясно, що Наливайченка — на звільнення. Тут нічого поганого для мене, я ж боротьбу не зупиню. Але насторожує інше в Генеральній прокуратурі. На другий день після того, як я пішов, закривається це кримінальне провадження, вилучаються всі матеріали, звільняють слідчих і керівника слідства. Тобто нових слідчих, які повірили, що після Майдану можна і треба розслідувати корупцію на найвищому рівні, звільняють із посад. Але я вважаю, що це не все, бо ми будемо наполягати на розслідуванні.
Л. І.: — А чому вас не підтримав Давід Сакварелідзе?
В. Н.: — Я й не чекав від нього підтримки. Ціла система працює.
Л. І.: — А чому не чекали? Він же теж тепер каже, що він бореться. В чому різниця?
В. Н.: — Про Генеральну прокуратуру треба чітко сказати — занадто багато повноважень. Вони забрали собі виключно всі повноваження по боротьбі з злочинністю і корупцією, в тому числі серед чиновників вищого рангу. Тобто, державні службовці першої-третьої категорії — це виключно компетенція Генеральної прокуратури. На практиці це виглядає наступним чином: навіть коли слідчі СБУ або МВС знаходять або виявляють корупцію на найвищому рівні, їм треба нічого не робити і негайно передати все в Генеральну прокуратуру, а там вже хтось вирішує, є у мене сигнал від Президента, буду я розслідувати чи ні. Якщо немає сигналу, то може й не буду. У цьому маячня ситуації. Це і є корумповане прикриття у вигляді цілого органу Генеральної прокуратури. Те, що всередині намагалися навести порядок, затримати одного прокурора іншими — непогано, у нас такі результати постійно були в СБУ. Я просто не вважаю, що це треба піарити для людей. Це обов’язок керівника — боротися з корупцією в своєму відомстві. Але покажіть, що це була боротьба не заради боротьби, а дійсно бій із зовнішньою корупцією. От кого з вищих чиновників затримали? У зв’язку, в тому числі, з випадком Сакварелідзе.
«НЕХАЙ ВЛАДА НЕ ТІШИТЬСЯ, НЕ БУДЕ ВЖЕ ЯК ЗА ЯНУКОВИЧА. ЛЮДИ НЕ ДАДУТЬ КРАСТИ»
Л. І.: — Ми маємо два Майдани, море потрясінь, безліч втрачених ресурсів. Але система на місці. Де «голка Кощія»?
В. Н: — Секрет у тому, що все вибудувано під монопольне право тих, хто потрапляє на верхівку влади керувати всім. В Європі це не так, оскільки, потрапляючи у владу, ти отримуєш там зарплату з бюджету. В нас, потрапляючи у владу, ти отримуєш увесь бюджет, усю владу та величезну можливість маніпулювати ЗМІ. Незалежних ЗМІ одиниці. В одному з них ми знаходимось. Назвіть, скільки в нас незалежних телеканалів, які реально не належать якійсь бізнесовій групі? Де зареєстровані українські телеканали? Офшори. Чому не платять податки «найкращі» та «найчесніші» тут, українським громадянам, нам із вами? Питання з питань. Наведу приклад з Фінляндії. Helsingin Sanomat — найбільша газета, така, як «День», впливова у країні. Вона зареєстрована у Фінляндії. У них прийнято з перших днів закон про такі медіа, що це акціонерні товариства, де ліміт пакету акцій в одних руках не може перевищувати 10%. Хоч стріляй. І громадяни є співвласниками Helsingin Sanomat .
Л.І.: — Перш ніж створити «Бі-Бі-Сі», треба створити Британію. Як тільки створимо правила гри, тоді й у державі будуть такі зміни. Якщо українці не виявляють енергії і сили до побудови своєї держави, вони її мати не будуть. Якщо вони не вміють підтримувати свою еліту і проводити її на верхні рівні, то вони будуть вічно попихачами в інших держав.
В. Н.: — На моє переконання, для початку змін — достатньо зламу корумпованої системи. І тоді бізнес заживе, тоді з’являться гроші в ЗМІ, тоді на АТО будуть гроші. Питання з питань, реформа з реформ, потрібна одна — антикорупційна.
Л. І.: — Де ви бачите союзників, у яких секторах?
В. Н.: — Нехай ця влада не тішиться ілюзіями, не буде вже як за Януковича. Не буде. Ані за часом так довго не буде, ані за змістом — не дадуть люди красти. Патріотичні організації, які зараз влада намагається очорнити, на прикладі мукачівського випадку, дійсно ганебного та кримінального. Друге, що є дуже важливим, на місцевих виборах підтримувати та агітувати за молодих патріотичних людей.
«Я ВІДМОВИВСЯ ВІД ПОЛІТИЧНИХ ПОСАД У ПАРТІЇ «УДАР» І ВІД КЕРІВНИХ ПОСАД В ІНШИХ ПРОЕКТАХ»
Катерина САДЛОВСЬКА, Львівський національний університет імені Івана Франка: — На з’їзді політичної партії Громадський рух «Народний контроль» ви заявили, що будете допомагати їм привести на місцевих виборах до влади нових, чесних політиків. Яким чином ви будете допомагати? І чи означає це, що ви вже визначилися з партією, з якою плануєте співпрацювати? Як загалом ви бачити своє політичне майбутнє?
В. Н.: — Оскільки я не можу підтримати людей фінансово, бо не олігарх, я можу підтримати їх своїми виступами, переконаннями і результатами роботи. І там, де люди люблять мене, хай полюблять і молоду людину, яка прагне до влади. Партій забагато, але розумні люди говорять про одне: «Класичних партій, справжніх, європейських партій у нас до цього часу не з’явилось». Є лідерські проекти, які пов’язують із тим чи іншим олігархом. Я цього не люблю. Тому в цій аудиторії я скажу відверто, я відмовився, в тому числі, і від політичних посад в партії «УДАР». Як і відмовився від інших керівних посад в інших проектах.
Л. І.: — А як партія «УДАР» пояснила те, що проголосувала за ваше звільнення?
В. Н.: — Я скажу чесно, це була чоловіча розмова з Президентом. І в парламенті я не виступив лише тому, що був у нього в цей час, і до останньої хвилини доповідав про цю ситуацію в країні.
Л. І.: — Здається., парламент теж не дуже прагнув вас почути.
В. Н.: — Насправді, моєї доповіді вимагали деякі фракції, в тому числі, «УДАР». Але я сказав Президенту: «Петре Олексійовичу, вносьте подання, я точно піду, тому що так бути не може. Коли голова СБУ доповідає вам про жахливу корупцію, а мене за декілька годин викликають на допити. І це в умовах російської агресії. Якщо я почну далі боротьбу на посаді, то ми розвалимо державу. Тому давайте подання — я піду». А коли не вистачало голосів, а їх не вистачало, судячи з усього, я сам звернувся до ударівців і сказав, що «я дав слово, тому піду».
«НАЙГІРШИЙ КУЧМІЗМ ПОВЕРНУВСЯ»
Л. І.: — Ставлення до своїх спецслужб я спостерігаю вже багато років. І завжди дивлюся на СБУ як на дуже серйозний інституційний інструмент держави. Через те будь-які прості звільнення з такої посади, як голова спецслужби, — це сигнал суспільству. Такого не може бути.
В. Н.: — До цього часу СБУ не позбавлена функцій, які непритаманні спецслужбам. Треба раз і назавжди забрати функції розслідування економічних злочинів, так звану боротьбу з корупцією, і залишити те, що мені вдалося відновити — боротьба з тероризмом, шпигунством або контррозвідка, і реальна боротьба по захисту державності. Ось три функції. Можна брати і не соромитися методики референтур УПА — вони працювали на окупованих територіях. Ми розсекретили їхні документи — методологічні, референтурні, бойові. Вони ж працювали все життя, і до 1953-го року НКВС із усіма військами нічого не могли з ними зробити. Була ідеологія роботи з місцевим населенням на окупованих територіях проти боївок НКВС. А чим відрізняється боївка НКВС від групи Гіркіна? Нічим. Навіть ідеологія та сама: знищення, екстермінація українців, звільнення земель для того, щоб завести своїх.
Дар’я ДЯДЕНКО, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова: — Через кілька місяців повинні відбутися місцеві вибори. Всі ми зараз спостерігаємо, що відбувається в Чернігові на довиборах у Верховну Раду в одному з округів. Чого очікувати восени?
В. Н.: — Найгірший кучмізм повернувся. В чому? Підкуп виборців. Я був в Чернігові і сам бачив як зупиняються КАМАЗи з гречкою, яку просто посеред міста роздають. Таких наметів в АТО немає. А там найдорожчі, найкращі ставляться, без всяких дозволів, розгортаються з найкращим обладнанням. І знову підкуп, знову незаконне заохочення виборців. Таке враження, що 2015 рік повернувся в 2004-й. Найголовніше, що ніхто не пояснює доходи. Звідки ти взяв стільки грошей, щоб навезти стільки КАМАЗів, наметів, технологів, бігбордів?