Заборона в’їзду до Криму одіозним російським політикам
З 2006 по 2008 рік Україна заборонила в'їзд на свою територію 8 російським політикам. Нев’їздними стали представник Держдуми Росії Костянтин Затулін і тодішній мер Москви Юрій Лужков. Що ще зробив Валентин Наливайченко під час своєї першої каденції на посаді голови СБУ?!
Переслідування сепаратистів у Криму у 2008-2009 роках
Анексії Криму та появи "ДНР" та "ЛНР" можна було б уникнути, якщо б парламент та ГПУ не блокували боротьбу із сепаратизмом у 2008 — 2009 рр. Служба безпеки вже тоді порушила кримінальні справи проти сепаратизму та проти проросійських організацій, як-то "Севастополь — Крим — Росія" чи "Донецька республіка". Але у відповідь отримала шалений опір проросійськи налаштованих народних депутатів, які користувалися імунітетом і захистом тодішньої Генеральної прокуратури, яка за законодавством була й залишається наглядовою інстанцією за СБУ.
Генпрокуратура, яка на той час була під регіоналами, закрила багато справ щодо сепаратизму. Але до кінця 2009 року, незважаючи на шалений спротив проросійських сил, саме Наливайченко домігся висилки усіх сепаратиських організації з Криму!
Розривання угоди про перебування співробітників ФСБ на Чорноморському флоті
План анексії в Росії визрівав давно. Майже одразу після перемоги Януковича на президентських виборах 2010 року російська сторона поставила перед українськими колегами питання відновлення роботи представництва ФСБ на Чорноморському флоті у Криму. Зараз мало, хто пам’ятає, але з 2000 по 2009 роки існував Протокол, завдяки якому підрозділи ФСБ цілком офіційно перебували у Криму.
Наливайченко заявляв тоді відкрито: "Ця угода ніколи не відповідала законодавству України, у нас достатньо сил самостійно справлятися з цими завданнями. І головне, російська контррозвідка на нашій території здійснювала недружні акти, в тому числі вербувальні підходи і підходи до секретоносіїв, порушуючи Кримінальний кодекс». Врешті решт сумнівний протокол було скасовано, саме з ініціативи тодішнього голови СБУ Валентина Наливайченка.
Геноцид кримськотатарського народу – задокументований злочин
Травень 2009 року. У річницю депортації кримських татар тодішній голова СБУ Наливайченко перебував у Сімферополі. Там він передав голові Меджлісу копії 63 розсекречених архівних справ стосовно розстріляних представників кримськотатарської інтелігенції.
Зауважимо, що це вже шоста партія таких розсекречених документів, які стали надбанням громадськості та ілюструють злочини радянської влади проти корінного народу Криму. Як заявив Валентин Наливайченко «каральні органи і більшовики знищували еліту кримськотатарського народу: інтелігенцію, письменників і наукових діячів». Згодом у СБУ було створено спеціальний відділ, який розслідував геноцид кримськотатарського народу. Усі зібрані докази Служба безпеки передала до Генпрокуратури.
Перших ФСБшників, які шпигували проти України було затримано ще 2009 року
Січень 2009 року. Сенсаційна прес-конференція СБУ. Голова відомства звітує про затримання п'ятьох офіцерів ФСБ Росії, які намагалися отримати відомості у військовій і оборонній сферах, що становлять військову таємницю. "На гарячому" було затримано кадрового офіцера спецслужби РФ під час одержання від громадянина України відомостей, що становлять держтаємницю, і передачі винагороди у сумі 2 тис. доларів за надану інформацію.
Зустріч із агентом відбувалася за 14 км від державного кордону. При цьому заходи прикриття на другому автомобілі здійснювали ще троє офіцерів ФСБ РФ, військовослужбовець Оперативної групи російських військ (ОГРВ) Придністровського регіону Республіки Молдова.
Під час особистого огляду затриманих співробітники СБУ вилучили знаряддя шпигунської діяльності: цифрові диктофони, вмонтовану в авторучку відеокамеру, закамуфльований під брелок для ключів контейнер для зберігання цифрових даних, у тому числі з інструкціями для агента, ноутбук, флешки пам’яті, 2 тис. доларів.
Як зазначив Наливайченко, одним із доказів того, що акцію здійснювали офіцери ФСБ Росії, є факт виявлення на карті пам’яті мобільного телефону фотокопії таємної інструкції, що регламентує агентурну діяльність ФСБ Росії. Старший офіцер спецслужби Росії, як з’ясувалося, спеціально прибув із Москви.